ZNAČAJ GRIJANJA
Nema velike potrebe ni govoriti o značaju grijanja i koliko želimo da ono bude efikasno uz što manje troškove energije i održavanja grejnog sistema i instalacija. Grijanje stambenih i poslovnih objekata treba projektovati tako generiše što manje troškova. Takođe, instalisani sistem grijanja treba biti siguran i bezbjedan za dom i okolinu i osigurati toplotnu i komfor uz minimalno održavanje. Instalaciju grijanja potrebno je planirati u fazi projektovanja objekta.
GRIJANJE NA DRVO
Drvo je posle uglja najjeftiniji ogrev
Drvo je lako dostupan energent koji pritom ne košta mnogo i ovo je najčešći razlog zbog kog se ljudi odlučuju grijati na drva. Od raznih vrsta derveta posebno cu cijenjeni bukva i cer poznati po tome da dobro gore i da oslobađaju dovoljno energije. Nešto jeftinija varijanta su bagrem i hrast pri čemu oni imaju manje kalorija.
Povoljnije cijene štednjaka i peći
Cijene štednjaka i peći na drvo za klasično ili etažno grijanje su dosta pristupačnije od cijena peći na pelet. Većina ovih peći ima dodatnu mogućnost da se ugradi gorionik za pelet tako da je to još jedna njihova prednost. Ako govorimo o klasičnom grijanju na drva, onda troškovi ugradnje nisu veliki, nema cijevi, pumpi i dodatnog održavanja koje zahtijevaju veliki kotlovi za etažno grijanje.
Grijanje na drvo pruža poseban komfor
Kod grijanja na drvo treba istaknuti ugodan osjećaj koji pružaju kamini i štednjaci. Oni odaju toplotu pa je posebno prijatno kada u hladnim zimskim danima ili noćima u fotelji ili stolici uživamo u knjizi ili razgovoru uz pucketanje vatre. Peći na pelet ne zrače toplotu na taj način, već putem ventilator. Većina peći na pelet je izolovana, tako da nema onog prijatnog zračenja kao kad se prostorija grije na drva.
Grijanje na drvo – mane
Put od kupovine ogrevnog drveta pa do pucketanja cjepanica u peći je dugačak put koji zahtijeva dodatne napore. Drva treba naprije isjeći, iscijepati, a potom složiti. Da bi drva dobro gorila važno je da ostanu suva, tj. da ne kisnu tokom jeseni i zime. Potrebno je osigurati dovoljno prostora za njihovo skladištenje. Za grijanje kuće od oko 150 m2 potrebno je pripremiti oko 20 kubika drveta ili oko 5 tona peleta, a ne treba napominjati posebno koje od ova dva izvora energije zauzima više mjesta.
Postoje gubici toplotne energije
Štednjaci i kaminske peći nisu dovoljno izolovane, što dovodi do toga da drvo koje u ložištu sagorijeva ima manju energetsku efikasnost, jer se jedan dio proizvedene toplote gubi kroz dimnjak.
Loženje i čišćenje
Grijanje na drva zahtjeva svakodnevno loženje i čišćenje ložišta. Da bi se vatra održavala potrebno je tokom cijelog dana ubacivat idrva u ložište. Iako postoji mogućnost održavanja vatre cijelu noć, nije preporučljivo da se tom prilikom zatvori dovod vazduha zbog rizika od požara u dimnjaku. Da bi svako paljenje vatre ujutro bilo lakše, uveče treba ostaviti otvoren dovod vazduha i napuniti štednjak ili kamin velikim cjepanicama. Što se čišćenja tiče različite vrste drveta različito će sagoriti i ostavljati manje ili više pepela i gareži. Veoma je važno da se redovno očisti peć, jer čak i nekoliko milimetara nataložene čađi može značajno smanjiti energetsku efikasnost.
GRIJANJE NA PELET
Sve veći broj domaćinstava se odlučuje za peći na pelet
Grijanje na pelet mnogi nazivaju gospodskim grijanjem. Umjesto stalnog cijepanja i slaganja drveta, unošenja u kuću i svakodnevnog loženja i održavanja vatre, prljanja i stalnog čišćenja, peći na pelet pružaju komfor na dugme. Kako ima ugrađenu pregradu u sebi, ako se dovoljno snabdije peletom, startuje pritiskom na dugme, peć na pelete može duže vremena raditi sama. Peći na pelet karakteriše izuzetno visok nivo iskorišćenja goriva, značajno veći nego što je to kod štednjaka na drvo.
Za potrebe grijanja većih domaćinstava postoje kaminske peći i kotlovi velike snage. Oni se izrađuju od kvalitetnog kotlovskog lima, a njihova komora za sagorijevanje pravi se od čeličnog lima. U proizvod su fabrički ugrađene sve komponente neophodne za rad sistema kao što su ekspanzioni sud, vodena pumpa, sigurnosni i ozračni ventil. Takođe imaju ugrađene sigurnosne termostate koji spriječavaju samozapaljenje štednjaka.
Grijanje na pelet – glavne prednosti
Veliku prednost u odnosu na ostala čvrsta goriva pelet pokazuje i u pogledu potrošnje. Naime, stepen iskorišćenja je izuzetno visok, tako da neki gorionici ostvaruju čak 90% iskorišćenja. Na taj način koristi se sva postignuta toplota i nema gubitka energije. Veću energetsku efikasnost potvrđuje i činjenica što skoro sve kaminske peći na pelet imaju energetsku oznaku A+.
Ekonomičnija potrošnja
Veliku prednost u odnosu na ostala čvrsta goriva pelet pokazuje i u pogledu potrošnje. Naime, stepen iskorišćenja je izuzetno visok, tako da neki gorionici ostvaruju čak 90% iskorišćenja. Na taj način koristi se sva postignuta toplota i nema gubitka energije. Veću energetsku efikasnost potvrđuje i činjenica što skoro sve kaminske peći na pelet imaju energetsku oznaku A+.
Pelet se lako priprema i skladišti
Drvo za ogrev zahtijeva dosta vremena i truda oko cijepanja, slaganja, unošenja. Kod peći sa peletom nema takvih briga. Pelet dolazi u pakovanjima manjih ili većih vreća i zauzima mnogo manje mjesta u skladišnom prostoru.
Grijanje na pelet – mane
Glavna mana grijanja na pelet je svakako to što troškovi ugradnje nisu jefitni. Prije svega, kupovina kotla na pelet predstavlja veliki trošak koji prate kupovina radijatora i bakarnih cijevi uz pomoć kojih se povezuje u sistem centralnog grijanja.
U domaćinstvima u kojima već postoji kotao na čvrsta goriva moguće je umjesto novog kotla kupiti samo gorionik na pelet. On se može povezati na raniji kotao i raditi skoro pa jednako dobro. Ugradnja novog sistema se više preporučuje zbog većeg stepena iskorišćenja goriva i manje potrošnje peleta.
Nije viša samo cijena etažnih peći na pelet, već i klasičnih štednjaka i peći koji takođe koriste pelet kao izvor energije. Naime, štednjaci na drva jednake snage koštaće nekoliko stotina maraka manje.
Većina peći ne može raditi bez struje
Grijanje na pelet nije moguće bez struje. Ukoliko nestane struje, štednjak ili kotao će se ugasiti. Ipak, imajte na umu da ovo ne važi za najnovije modele peći na pelet, takozvane pasivne peći, čiji rad ne zavisi od električne energije, ali su one uglavnom skuplje.
Bučnije je od peći na drvo
Umjesto puckentanja drveta u kaminu, grijanje na pelet uneće drugačije zvuke u vaš dom. Zbog toga što imaju ugrađene ventilatore za sagorijevanje i za cirkulisanje zagrijanog vazduha u prostoriju, peći na pelet umiju biti bučne. Ovo može biti problem ukoliko razmatrate da kotao postavite u prostoriji u kojoj često boravite, kao što su dnevni boravak ili kuhinja.
Pelet nije najjeftiniji energent
Pelet kao emergent nije najjeftinija vrsta ogreva i cijena peleta se mijenja u toku sezone grijanja, zavisno od stanja na tržištu. Često se događa da zbog nestašice peleta, cijena peleta skoči. Jedan od načina da se uštedi jeste kupovina većih količina prije početka sezone grijanja.
Grijanje na struju
Grijanje na struju je najkomforniji način grijanja, nekima i jedini način grijanja, ali nikako ne i najjeftiniji. Ipak troškovi su manji ako se grijete preko inverterskog klima uređaja.
Razne grijalice i kaloriferi odličan su pomagač u periodu kada toplana još nije pustila grijanje ili kada nabrzinu treba podići temperaturu u sobi u kojoj boravimo, ali nisu dugoročno održivo rješenje kao i termoakumulacijske peći. U stambenim zgradama dobro će doći i konvektorske grijalice, električni ili uljni radijatori.
Lako za održavanje i korištenje
Grijanje na struju je dostupno u svakom trenutku na vašu potrebu bez naručivanja energenata, skladištenja, čišćenja, posebne pripreme ili zavisnosti o nekom drugom. Topli dom dostupan je kad vi to želite jednostavnim pritiskom na dugme, a to ima i svoju cijenu.
Što se tiče jednostavnosti korištenja, grijanju na struju parira samo centralno grijanje na plin, koje je od njega znatno jeftinije, pogotovo ako posjedujete kondenzacijski plinski kotao. Zgrade i kuće u gradskim sredinama koje imaju mogućnost spajanja na gradski gasovod većinom biraju takav sistem grijanja. On je jednostavniji i isplativiji od toplane ili grijanja na struju.
Voda koja se zagrijava u plinskom kotlu u takvim će se domaćinstvima koristiti za tuširanje, pranje suđa, ali će se, kada vi to dopustite prebaciti u radijatore i podno grijanje.
Imate li kondenzacijski bojler i pametni termostat, grijanje u potpunosti možete regulirati na daljinu, uključiti kada vi želite i time pametnije upravljati troškovima.
Ovakav sistem grijanja možete pokrenuti van sezone grijanja, za malo hladnijih početaka jeseni ili ga ugasiti kod blažih završetaka zime, za razliku od onih koji ovise o gradskoj toplani. Ipak, mnogi koji su navikli na toplinu radijatora zimi koju stvara gradska toplana reći će kako centralno grijanje mora potrošiti puno više energije kako bi dosegnulo tu temperaturu u prostoriji.
Grijanje na plin
Centralno grijanje na plin je uvijek dobar izbor. Bez obzira na to mijenjate li svoj stari sistem grijanja ili gradite novi dom.
Plinska kondenzacijska tehnologija prikladna je za svaki dom te nudi visok nivo komfora.
Ulaganje u novo rješenje plinskog grijanja je korisno za vas i okolinu. Za grijanje na plin koristi se tehnologija plinskog kondenzacijskog uređaja.
Princip moderne tehnologije plinskog kondenzacijskog uređaja nije teško objasniti. Optimalno upotrebljava ne samo isporučenu energiju već i toplotnu energiju dimnog plina, te na taj način kondenzacijski uređaj uvijek radi uz maksimalnu efikasnost.
Plin koji sagorijeva proizvodi toplotu koja se koristi za zagrijavanje vode u kondenzacijskom bojleru. Zagrijanom vodom pomoću sistema pune se radijatori koji oslobađaju toplotu direktno u prostoriju. Istovremeno kondenzacijski uređaj izvlači dodatnu toplotu od otpadnih plinova kondenzacijom te pretvara vodene pare u tekuću vodu, čime se dodatno dobiva latentna toplina isparavanja. Zahvaljujući maksimalnoj upotrebi energije plinska kondenzacijska tehnologija smanjuje troškove grijanja i emisije.
Iako su plinske instalacije kod ugradnje nekoliko puta skuplje od električnih, centralno grijanje na plin je najčešći oblik grijanja u višestambenim zgradama. Razlog je jednostavnost sistema i što ja lak za održavanje. Pri tome je manji mjesečni utrošak u poređenju sa strujom. Sistem funkcioniše tako da se u plinskom kotlu zagrijava voda koja se cijevima transportuje do radijatora ili u system podnog grijanja. Plin se koristi i kao energent kod samostojećih plinskih peći, odnosno plinskih kamina.