ŠTA JE KALORIMETAR
Kalorimetar je mjerač potrošnje toplotne energije za centralno grijanje stambenih i poslovnih prostora. Kalorimetar mjeri temperaturnu razliku grejne vode polaznog i povratnog voda i protočnu količinu vode (m3/h). Proizvod ova dva podatka i konstante koeficijenta prolaza toplotne energije za vodu 4,186 kJ/kg predstavlja utrošenu količinu toplotne energije u kWh.
VRSTE KALORIMETARA
Prema načinu napajanja mogu biti na baterijsko napajanje (litijeva baterija 3 ili 3,6 V) ili na struju 220V. Baterije traju 6-7 godina, sa opcijom 10 i 12 godina. Kalorimetri mogu na zahtjev kupca biti isporučeni sa radio modulima za daljinsko očitavanje, te kupac ima pravo kupiti opremu za daljinsko očitavanje.
ULTRAZVUČNI I ELEKTROMAGNETNI
Kalorimetar je namijenjen obračunavanju potrošnje toplotne energije u zagrijavanim objektima priključenim na sistem daljinskog grijanja. Može biti ultrazvučni ili elektromagnetni. Koristi se za merenje dolazne i odlazne temperature, koriste se temperaturne sonde sa temperaturnim senzorom. U zavisnosti od broja ulaznih veličina, kalorimetar omogućava očitavanje: dolazne i odlazne temperature na toplovodu, trenutni i ukupni protok tople vode, kao i trenutne snage i utrošene toplotne energije.
Uređaj se zasniva na modernim mikrokontrolerima, što mu daje brzinu i visoku tačnost merenja. Funkcija uređaja je da broji impulse i da mjeri temperature u dolaznoj i odlaznoj grani toplovoda. Na osnovu dobijenih rezultata, izračunavaju se svi parametri neophodni za obračun utrošene toplotne energije.
POSTAVLJANJE KALORIMETARA
Postavljaju se na sisteme etažnog centralnog grijanja odnosno, gdje postoji samo jedna cijev koja dovodi toplotnu energiju u stan. Jednostavno rečeno, postavljaju se zapravo na cijevi od toplane prije ulaza u stan. Kalorimetri mjere potrošnju na principu razlike temperature vode koja ulazi i one koja izlazi iz kalorimetra. Da bi sve to tаčno izmjerili, još mjere i protok vode kroz radijator. Kalorimetri na osnovi svih mjerenja daju vrijednost potrošene energije.
UGRADNJA KALORIMETARA
Kalorimetri se uvijek ugrađuju za vrijeme pauze grejne sezone. Ugradnja kalorimetra je moguća u toku dana, odnosno potrebno je 2 – 4 časa za njegovu ugradnju. Uz ugradnju kalorimetra, preporučuje se i zamjena standardnih radijatorskih ventila sa termostatskim ventilima u svrhu racionalizacije potrošnje toplotne energije.
PREDNOSTI KALORIMETARA
Nakon šte ste ugradili kalorimetar plaćate koliko potrošite energije za grijanje, moguće je da isključite radijatore koje ne koristite i brzo se isplati investicija za ugradnju kalorimetra.
MANE KALORIMETARA
Kalorimetri se ne preporučuju za ugradnju u zgradama sa lošom izolacijom, jer mogu imati veću potrošnju. Treba uzeti u obir da li se plaća neki paušalni iznos prilikom grejne pauze u sezoni i koliko to poskupljuje grijanje na kalorimetar. Kalorimetar se ne može se ugraditi u stanove sa vertikalnim sistemom cijevi.